Programul Transnațional de Mentorat ,, Educație online prin parteneriate ,,
TEMA : Strategii de predare-evaluare online în cadrul orelor de Limba română
Mentori : Sobol Aliona ; Stoica - Fetea Didona
Autor : Zavtur Elena,prof.de limba si literatura română,IPGimnaziul Lalova, r.Rezina.


MINISTERUL EDUCATIEI, CULTURII SI CERCETARII AL REPUBLICII MOLDOVA
PROIECT DIDACTIC la l.și lit.română
Autor : Zavtur Elena
Instituția: IPGimnaziul Lalova,r.Rezina
Țara: Republica Moldova

Proiect didactic
IPGimnaziul Lalova
Clasa:a VI-a
Subiect:Dictionarul,instrument esential in formarea personala
Durata lectiei:45 min.
Tipul lectiei:mixta


UNITĂȚI DE COMPETENȚĂ:
5.2 Aplicarea normelor lingvistice în diverse situații de comunicare
5.3 Explorarea strategiilor de învățare autonomă a limbii cu ajutorul dicționarelor
6.1 Structurarea ideilor receptate din cotidian ,într-un mesaj ,prin resurse digitale

Obiective operationale:
O1 Să definească noțiunile de dic'ionar,articol de dicționar;
O2 Să opereze corect cu diferite tipuri de dicționare
O3 Să analizeze articole de dicționar în baza mai multor criterii
O4 Să determine tipologia de dicționare
O5 Să argumenteze necesitatea consultării dicționarului în diferite etepe de eleborare a mesajelor orale-scrise.
Tehnologii didactice de predare-invatare-evaluare:
a) forme-individual, frontal, pe grupe
b) metode,tehnici,procedee - Brainstorming,lanțul asociativ,analiza comparativă,cercetarea,cinquin
c) resurse didactice-Suport video Biblioteca Digitală Online,Dicționarul Online,laptop,manual
Evocare . Se va dialoga cu elevii despre sursele de informare ,precizind ca si dictionarul este o sursa de informare.Se va propune un sir de cuvinte care se vor asocia cu ,,dictionarul,,:simfonie,vegetatie,harta,arhiva,vesmant.
Se vor enumera tipurile de dictionare cunoscute si cat de des recurg la ele.


Realizarea sensului. Se va urmari secventa video din Biblioteca digitala min.2.13 definitia de dictionar.
https://www.youtube.com/watch?v=iGEmQfab7A4
Se va reaminti elevilor ce este un articol lexicografic, si insemnatatea cifrelor arabe pozitionate diferit ,urmarind video din min.7.20 ;11.28
https://www.youtube.com/watch?v=iGEmQfab7A4
Se va exersa asupra sarcinii de lucru din video min.11.20
https://www.youtube.com/watch?v=iGEmQfab7A4
Lucru pe grupuri: I grup vor analiza cuv. propuse in DEX :abatere,paguba,neinvatat,vag https://dexonline.ro/
IIgrup DSO https://www.dictionardesinonime.ro/
IIIgrup DAO https://www.dictionardeantonime.ro/,se va discuta asupra acestor articole lexicografice ,mentionandu-se o diferenta la antonime.
Realizarea sensului. Voi cere elevilor sa identifice greseala comisa in enuntul,, Transmite-i complemente mamei tale!,, si dictionarul la care vom apela. Se va discuta asupra definitiei paronimelor si vor verifica cunostintele printr-un joc accesand linkul:
https://learningapps.org/11854621.
Propun un calambur(joc de cuvinte) unde elevii vor trebui sa observe si să explice sensurile aceluiasi cuvant: ,,Maică-ta de-i vie/Spune-i ca să vie,/Chiar la noi in vie.,, Se va aminti despre faptul ca omonimele sunt echivoce si se va propune un joc accesand linkul:
https://learningapps.org/view11366405
Sarcină: Amintiți-vă un caz de comportament al cuiva care s-ar raporta la expresia:,,și-a luat tălpășița,,. După analiza situațiilor se va discuta despre importanta expresiilor frazeologice și se va audia video din min 1.37
https://youtu.be/ITFJZS-FfxY
- Full access to our public library
- Save favorite books
- Interact with authors

- < BEGINNING
- END >
-
DOWNLOAD
-
LIKE
-
COMMENT()
-
SHARE
-
SAVE
-
BUY THIS BOOK
(from $2.99+) -
BUY THIS BOOK
(from $2.99+) - DOWNLOAD
- LIKE
- COMMENT ()
- SHARE
- SAVE
- Report
-
BUY
-
LIKE
-
COMMENT()
-
SHARE
- Excessive Violence
- Harassment
- Offensive Pictures
- Spelling & Grammar Errors
- Unfinished
- Other Problem

COMMENTS
Click 'X' to report any negative comments. Thanks!