A învăţa cum să înveţi este cea mai importantă deprindere din viaţă.

Titlu: Încrengătura Cordate. Clasa Amfibiile.
Autor: Arsenii Maria
Instituție: Colegiul de Ecologie din Chișinău
Țară: Republica Moldova
Disciplina predată: Biologie, Clasa a X-a
Unitatea de conținut:
Sistematica organismelor
Tipul lecției: mixtă

Proiect didactic
în cadrul programului național de instruire ”Didactica utilizării Bibliotecii Digitale Educație Online”
Competențe specifice:
CS 1. Utilizarea limbajului științific biologic în diverse contexte de comunicare referitor la structuri, procese, fenomene, legi, concepte.
CS 2. Investigarea lumii vii cu ajutorul metodelor și a mijloacelor specifice pentru îmbunătățirea calității vieții și a mediului.
CS 3. Participarea în acțiuni de ocrotire a biodiversității prin parteneriat în vederea rezolvării problemelor ecologice.
Obiective specifice de predare-învățare-evaluare:
O1 Să distingă, în baza secvențelor vizualizate, trăsăturile specifice ale amfibienilor;
O2 Să determine, din informația expusă, particularitățile funcționale ale aparatelor și sistemelor de organe la amfibieni;
O3 Să aprecieze, printr-o reflecție, rolul amfibienilor în natură și în viața omului.

Strategia didactică
Metode și procedee:
Observație, argument, presupuneri prin imagini, diagrama Venn, Studiul de caz.
Mijloace de învățare:
Calculator/notebook, lecția video și activitatea interactivă din biblioteca digitală, manual, caiet de lucru, postere, imagini, diapozitive Power Point.
Forme de evaluare:
Ev. orală sincronă (Triventy, meet), ev. scrisă sincronă (PPT), ev. scrisă asincron (Google Classroom).
EVOCARE
Pentru evaluarea conținutului studiat în cadrul orei precedente propun elevilor să acceseze lincul https://www.triventy.com/preview/155605

În timp ce elevii efectuează activitatea interactivă sub formă de victorină, trei elevi sunt invitați să realizeze oral următoarele sarcini:
- să identifice în baza imaginei trăsăturile specifice Clasei Pești;
- să analizeze comparativ Clasa peștii osoși și cartilaginoși;
- să estimeze rolul peștilor în natură și în viața omului.


REALIZAREA SENSULUI
Propun elevilor să analizeze schema Clasificarea sistematică a încrengăturii Cordata și să identifice poziția sistematică a amfibienilor.
Anunț subiectul lecției și obiectivele propuse.
Elevilor li se propune să vizioneze lecția video din cadrul bibliotecii digitale online http://www.educatieonline.md/Class?10#1 ”Încrengătura Cordata. Clasa Amfibiile”, profesor virtual Daniela Placintă și să distingă în baza secvențelor vizuale, trăsăturile distincte ale amfibienilor.



Elevii sunt împărțiți în 7 grupe pentru a analiza și a prezenta prin poster particularitățile funcționale ale aparatelor și sistemelor de organe la amfibieni:
I grup Scheletul amfibiilor
II grup Aparatul digestiv
III grup Aparatul respirator
IV grup Aparatul circulator
V grup Sistemul nervos și organele de simț
VI grup Sistemul excretor
VII grup Înmulțirea







- Full access to our public library
- Save favorite books
- Interact with authors

- < BEGINNING
- END >
-
DOWNLOAD
-
LIKE(2)
-
COMMENT()
-
SHARE
-
SAVE
-
BUY THIS BOOK
(from $2.99+) -
BUY THIS BOOK
(from $2.99+) - DOWNLOAD
- LIKE (2)
- COMMENT ()
- SHARE
- SAVE
- Report
-
BUY
-
LIKE(2)
-
COMMENT()
-
SHARE
- Excessive Violence
- Harassment
- Offensive Pictures
- Spelling & Grammar Errors
- Unfinished
- Other Problem

COMMENTS
Click 'X' to report any negative comments. Thanks!